هنر و مهارت ۲ سال و ۲ ماه تا ۳ سال

امروزه چه بخواهیم و چه نخواهیم  اطلاعات کودکان‌ از طریقِ تکنولوژی (تلویزیون، اینترنت، تبلت، موبایل و …) بالا می‌رود ولی آن‌چه که احتمالاً در این زندگی مدرنِ شهریِ همراه با آپارتمان‌نشینی و به دور از طبیعت به اندازه‌ی کافی رشد نمی‌یابد یا ضعیف است، برخی از مهارت‌ها، حواس‌پنجگانه و توانایی کودکان در ارتباط‌گیری و تعاملات است.

در کلاس هنر و مهارت سعی داریم به کودکان زیر سه سال کمک کنیم تا برخی از مهارت‌های لازم برای زندگی که متناسب با سن‌شان طراحی شده است را از طریق هنر‌های تجسمی، موسیقی، بازی، حرکت، شعر و کتاب‌خوانی  و … در کنار مادر خود، در آرامش و امنیت تجربه کنند تا درک بهتری از خود، نیازها، احساسات و توانایی‌های خود بیابند. به طور کلی در این کلاس‌ها تلاش داریم:

  • بیش از آن که بخواهیم چیزی به کودکان آموزش دهیم، فضایی برای تجربه و آزمون و خطا فراهم کنیم.
  • فرصتِ بودن کودکان در کنار هم و ارتباط‌گیری با همسالان خود با هر رفتار و فرهنگی را ایجاد کنیم.
  • علاوه بر کارهای فردی، روی فعالیت‌های گروهی و چالش‌های ناشی از آن وقت بگذاریم.
  • به مادران کمک کنیم تا با مادرانی نظیر شرایط خودشان آشنا شوند و گروهی‌های دوستی شکل دهند تا هم کودکان‌ با همسالان خود بیشتر در ارتباط باشند و هم اندکی از فشارهای این دوران با همراهی هم کاسته شود.

در نهایت، تمامی تلاش ما این است که همه در کنار هم حالِ خوبی داشته باشیم و از هم یاد بگیریم.

این کلاس شامل ۱۰ جلسه و مدت زمان هر جلسه ۶۰ دقیقه است. مهارت‌های دستی و حرکتی، بازی‌ها و فعالیت‌های گروهی از بخش‌های اساسی این دوره است. تلاش داریم تا کودکان بیشتر با هم ارتباط بگیرند و دوست شوند. همچنین کتابخوانی و توجه به مهارت‌های شنیداری و کلامی در این دوره از اهمیت زیادی برخوردار است.

نکته: والدینی که کودکانی در سنین مرزی ( کودکان بین ۲۴ تا ۲۶ ماه ) دارند برای آسیب کمتر، لازم است صبر کنند تا سن کودک‌شان به دوره‌ی سنی بعدی برسد و در کلاس شرکت کنند. زیرا قرار دادن این کودکان در گروه سنی کوچکتر‌ها، احتمالاً آن‌ها را خسته و بی‌حوصله می‌کند و در گروه سنی بزرگترها، می‌تواند عدم اعتماد به نفس و ناتوانی در آن‌ها ایجاد کند.